۴ نکته طلایی انتخاب دامنه

در این مطلب به نکات مهمی که در انتخاب دامنه لازم است تا رعایت شوند صحبت خواهیم کرد. رعایت کردن نکات مطرح شده در این مطلب می‌تواند تاثیر مستقیم و به سزائی بر روی ثبت برند، افزایش میزان شهرت و محبوبیت شما ایفا کند.

در این مطلب به نکات مهمی که در انتخاب دامنه لازم است تا رعایت شوند صحبت خواهیم کرد. رعایت کردن نکات مطرح شده در این مطلب می‌تواند تاثیر مستقیم و به سزائی بر روی ثبت برند، افزایش میزان شهرت و محبوبیت شما ایفا کند.

1.    کوتاه بودن نام

یکی از مواردی که در ثبت دامین خود باید به آن آگاه باشید، کوتاه بودن نام دامین یا دامنه است. در این حوزه استفاده نکردن از کلمات تکراری و شباهت به دامین‌های مشهور یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که در تهیه دامین خود باید به آن توجه داشته باشید.لازم به ذکر است که کوتاه بودن نام دامنه شما به معنای استفاده از کلمات مخفف نیست.

 از برخی از دامین‌های صاحب نام ایرانی و خارجی می‌توان به وب‌سایت‌های دیوار، نمناک، یاهو و گوگل اشاره کرد.

انتخاب کلمات مخفف در ثبت دامین رویکردی مناسب نمی‌باشد چرا که بنا به تحقیقات صورت گرفته شده، از لحاظ برندینگ و کسب میزان محبوبیت دامنه‌هایی با نام مخفف ماندگاری کمتری در اذهان خواهند داشت.

2.    قابلیت به خاطر‌سپاری و حفظ کردن نام

همان طور که پیش‌تر مطرح شد، قابلیت به خاطر سپردن نام در حافظه یکی از اصلی‌ترین شاخص‌ها در انتخاب دامنه است. به واسطه انتخاب یک نام مناسب می‌توانید تا حد زیادی در مسیر توسعه برند خود پیشروی نمایید؛ چرا که یکی از ارکان اصلی در برندینگ قابلیت ماندگاری اسم در ذهن افراد و تبدیل آنان به مشتریان دائمی شما است.

در راستای انتخاب نام و سنجش میزان ماندگاری آن نام در ذهن افراد می‌توانید از کمک و مشاوره نزدیکان و آشنایان خود بهره ببرید. با نام بردن از اسم دامین خود در یک بحث و سوال کردن در رابطه با آن پس از گذشت مدتی در حدود چند ساعت می‌توانید متوجه شوید که آیا نام انتخابی شما قابلیت ماندگاری در ذهن را داراست یا خیر.

3.    مرتبط بودن با کسب و کار

رعایت این نکته یکی از اصلی‌ترین مواردی است که در تهیه دامنه خود باید به آن توجه بیشتری بپردازید. انتخاب دامنه‌های مربوط به کسب و کار می‌تواند در آماده سازی ذهن افراد پیش از مراجعه به وب‌سایت شما نقشی موثر ایفا کند.

 به طور مثال وب‌سایت دیجی کالا در افرادی که تا به حال به این وب‌سایت رجوع نکرده‌اند و آگاهی در زمینه خدمات این سایت ندارند، تداعی کننده فروش کالا‌ها به صورت دیجیتال یا آنلاین است.

 در مقیاس با مرتبط بودن نام دامنه با کسب و کار می‌توان به برند Apple‌ اشاره کرد. با در نظر نگرفتن شهرت جهانی امروزه این برند، در اولین برخورد شما با این دامنه شما ممکن است به میوه سیب که معنای فارسی Apple در زبان انگلیسی است فکر کنید.

همان طور که پیش‌تر مطرح شد، رعایت تمامی این نکات در کنار هم می‌تواند موفقیت شما در ثبت دامنه را تضمین نماید.

4.    قابل تهیه بودن تمامی پسوند‌های نام در هنگام ثبت

این به این معناست که در هنگام ثبت نام دامنه خود باید به این نکته توجه داشته باشید که دامنه مورد نظر شما با پسوند‌های دیگری در اینترنت وجود نداشته باشند. به طور مثال شما با انتخاب نام X و ثبت دامنه با پسوند ir. باید به این نکته توجه نمایید که دامنه X با پسوند‌های دیگری نظیر« X.com؛ X.net و X.org » ثبت نشده باشند. در صورت وجود تداخل نام با پسوند‌های متفاوت ممکن است تا در آینده با مشکلاتی نظیر ثبت و ارتقاء برندینگ خود مواجه شوید.

از این  دسته مشکلاتی می‌توان به مشکلاتی نظیر ناتوانی در ثبت جهانی برند خود، سوء استفاده رقیب از نام برند شما و از این قبیل مشکلات اشاره کرد.

در راستای انتخاب نام دامنه اگر با شرایطی مواجه شدید که دامنه مورد نظر شما با هر دو پسوند « ir.» و « com.» ثبت شده بود؛ پیشنهاد می‌شود تا در انتخاب نام دامنه خود تجدید‌نظر فرمایید.

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *